PiS zyskuje, KO traci poparcie. Nowy sondaż dla portalu DoRzeczy.pl
"Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory do Sejmu, to na którą z poniższych partii, bądź koalicji partii, oddał/a/by Pan/i swój głos?" – tak brzmiało pytanie postawione respondentom przez pracowników sondażowni Estymator.
Kto zyskuje, kto traci? Nowy sondaż
W sondażu najwięcej osób – 37 proc. – wskazało na Prawo i Sprawiedliwość – Zjednoczoną Prawicę. To wzrost o 1 pkt proc. względem poprzedniego badania tej firmy, które zostało wykonane w dniach 25-26 sierpnia tego roku. Na drugim miejscu znalazła się ponownie Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska, .Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni), którą wskazało 26,1 proc. badanych, co oznacza spadek o 2 pkt. proc. Podium zamyka tym razem Polska 2050 Szymona Hołowni z poparciem na poziomie 11,8 proc. i jednocześnie największym wzrostem w stawce wobec sierpnia – o 1,7 pkt. proc.
W Sejmie RP znalazłyby się jeszcze: Lewica (Nowa Lewica, Razem) – 9,9 proc. deklarowanego poparcia (spadek o 0,7 pkt. proc.), Polskie Stronnictwo Ludowe – Koalicja Polska – 6,7 proc. (spadek o 0,2 pkt. proc.) oraz Konfederacja Wolność i Niepodległość (KORWiN, Ruch Narodowy, Korona Polska) – 6,6 proc. (wzrost o 0,3 pkt. proc.).
Poniżej progu wyborczego znalazło się Kukiz'15, zdobywając 1,6 proc. wskazać w sondażu, czyli o 0,2 pkt. proc. mniej niż w sierpniu tego roku. Ponadto, odpowiedź "inne ugrupowania" wybrało 0,3 proc. respondentów (wzrost o 0,1 pkt. proc.).
Podział mandatów. PiS bez większości
Jeżeli wyniki sondażu przełożyć na mandaty, to sytuacja wygląda następująco:
- Prawo i Sprawiedliwość – Zjednoczona Prawica – 205 (30 mniej niż w wyborach parlamentarnych w Polsce w 2019 roku);
- Koalicja Obywatelska – 134 (bez zmian);
- Polska 2050 Szymona Hołowni – 53;
- Lewica – 37 (12 mniej niż w wyborach parlamentarnych w Polsce w 2019 roku);
- Polskie Stronnictwo Ludowe – Koalicja Polska – 18 (12 mniej niż w wyborach parlamentarnych w Polsce w 2019 roku);
- Konfederacja Wolność i Niepodległość – 12 (o jeden więcej).
Deklarowana frekwencja wyborcza
Według wyników badania, deklarowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 55 proc.
Sondaż przeprowadzono w dniach 8-9 września 2022 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1 031 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły, na jaką partię w wyborach do Sejmu oddadzą głos.
Badanie wykonała pracownia Estymator na zlecenie portalu DoRzeczy.pl.